Osocze bogatopłytkowe jest substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta, która jest bardzo bogata w czynniki wzrostu, przez co stymuluje komórki macierzyste do regeneracji.
Wstrzykując osocze bezpośrednio w odpowiednie warstwy skóry przyspieszamy proces regeneracji oraz odnowy tkanek i pobudzamy fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Właściwości otrzymywanego osocza bogatopłytkowego to właściwości gojące, wyeliminowane w 100% ryzyko alergii, całkowicie biokompatybilne, niepowodujące zapalenia, hemostatyczne, redukujące ból, powodujące silną biostymulację fibroblastów i regenerację tkanek.
Osocze bogatopłytkowe poprzez uwalniane czynniki wzrostu regeneruje skórę, poprawia jej ukrwienie i odżywienie. Poprzez stymulację komórek macierzystych oraz pobudzanie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu stymuluję odnowę skóry. Dzięki tym działaniom skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, rozjaśniona i odmłodzona. U wielu pacjentów zmniejszają się przebarwienia i łagodzi trądzik. Jest to idealny zabieg dla cery z problemami naczyniowymi i trądzikiem różowatym. Po zabiegu skóra ulega odbudowaniu, jest mniej reaktywna, a rumień i naczynia stają się mniej widoczne.
Zabieg ten opiera się na pobraniu niewielkiej ilości własnej krwi pacjenta i przygotowaniu z niej osocza bogatopłytkowego podczas odwirowania w specjalnym urządzeniu. Na skutek tego procesu płytki krwi osadzają się w jednej warstwie osocza. W kolejnym etapie pobierane jest osocze bogatopłytkowe przy pomocy specjalnie skonstruowanej próbówki.
Podawanie osocza bogatopłytkowego przypomina zabieg mezoterapii, przy pomocy bardzo cienkiej igły wprowadzamy uzyskany preparat w okolice wymagające odmłodzenia.
Po zaaplikowaniu osocza w odpowiednie partie skóry, dostrzec można wyraźne przyspieszenie procesu odnowy oraz regeneracji tkanek. Pobudzone zostają także fibroblasty, które rozpoczynają wytwarzanie nowego kolagenu.
Fibryna bogatopłytkowa to osocze wzbogacone o niezwykle cenne komórki macierzyste, leukocyty i płytki krwi wydzielające naczyniowy czynnik wzrostu a także mezenchymalne komórki macierzyste. Komórki macierzyste zawarte w fibrynie wykazują właściwości stymulujące procesy naprawy tkanek, a komórki mezenchymalne bardzo silnie stymulują procesy regeneracji, tj. tzw. autologiczną odnowę komórkową. Fibryna bogatopłytkowa (i-PRF – ang. Platelet Rich Fibrin) to koncentrat płytek krwi zawieszony w fibrynie, który uzyskuje się z krwi pacjenta, podobnie jak osocze bogatopłytkowe. Fibrynę można porównać do autogennej matrycy, która stymuluje gojenie i wzrost tkanek miękkich. Z wieloletnich badań wybitnego eksperta w dziedzinie czynników wzrostu, prof. Josepha Choukrouna z Nicei wynika, że metoda ta cechuje się jeszcze lepszą skutecznością w porównaniu z osoczem bogatopłytkowym. Różnica pomiędzy fibryną a osoczem bogatopłytkowym jest zasadnicza – powolne uwalnianie czynników wzrostu z płytek krwi podczas terapii fibryną bogatopłytkową (i-PRF) zapewnia znacznie lepsze efekty niż ich nagłe uwolnienie, jak to ma miejsce w mezoterapii.
Ponieważ w zabiegu stosowana jest krew własna pacjenta, powyższy zabieg często nazywany jest wampirzym liftingiem.