Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi to masaż pochodzący z Hawajów. Współgra on zatem z filozofią polinezyjską, która stawia nacisk na spójność fizyczności z psychiką człowieka, swobodny przepływ energii oraz siłę miłości. Działa m.in. odprężająco, odstresowująco, odchudzająco oraz przeciwbólowo.

Skąd się wziął i co oznacza masaż Lomi Lomi?
Masaż Lomi Lomi pochodzi z Hawajów, gdzie jest znany od dziesiątków lat. Jednak świat poznał ten zabieg dopiero w drugiej połowie XX wieku, do Polski zaś ta filozofia masażu dotarła zaledwie kilka lat temu.
„Lomi" z języka hawajskiego tłumaczy się jako „dotyk miękkiej, aksamitnej łapy zadowolonego kota". Powtórzenie tego zwrotu ma podkreślić znaczenie tego wyrażenia. Inne znaczenie słowa „lomi" to naciskanie, pocieranie i uwaga poświęcona zarówno zewnętrznej, jak wewnętrznej sferze człowieka. Natomiast „nui" oznacza „ważny, wyjątkowy, podniosły, święty".

Zgodnie z polinezyjską filozofią sztuki życia człowiek jest w stanie sam się uzdrawiać, a narzędziem, które mu na to pozwala jest miłość, rozumiana jako dzielenie się oddechem i radością. Masażysta podczas masażu Lomi Lomi pomaga uwolnić tę uzdrawiającą moc kryjącą się we wnętrzu każdego z nas.

Ten masaż hawajski pierwotnie był zarezerwowany wyłącznie dla władców i wyższej sfery. Poddawano się mu w ważnych momentach życiowych, przed koronacją, czy przed podjęciem istotnej, trudnej decyzji. Taki rytuał mógł trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. W czasie jego trwania odbywały się tańce, śpiewano pieśni hawajskie oraz oczywiście masowano wybrańca. Masaż przeprowadzano na kamiennym ołtarzu. Obecnie zastępują go stoły do masażu lub, rzadziej, stoły kamienne.

Co to jest masaż Lomi Lomi?
Masaż Lomi Lomi Nui określa się także jako masaż kochającego dotyku, ponieważ w jego trakcie masażysta, a czasem dwóch lub trzech masażystów jednocześnie z czułością, akceptacją i atencją masują ciało klienta. Masażysta skupia się na tym by każdy jego ruch oddziaływał w sposób błogosławiony i dobroczynny na klienta.

Z pewnością warto poddać się niecodziennemu zabiegowi jakim jest masaż Lomi Lomi. Co to jest dokładnie? To masaż całego ciała z pominięciem stref intymnych, które podczas tej procedury są zakryte. Założeniem tego masażu jest indywidualne i niemal intymne podejście do klienta, bez erotycznego kontekstu. Techniki masażu Lomi Lomi, siła nacisku, itp. są na bieżąco dopasowywane do osoby masowanej. Masażysta jest skupiony na sygnałach jakie płyną z ciała klienta, a zatem wsłuchuje się w jego oddech, odczytuje znaki, które wysyła ciało masowanej osoby, itp. i zgodnie z nimi dobiera właściwe ruchy. Można zatem spodziewać się m.in. głaskania, potrząsania, ugniatania, pocierania, przytulania, rozciągania, obracania, zginania i prostowania różnych części ciała.

Masażysta używa do masażu dużej ilości podgrzanego olejku, aby ułatwić poślizg i uprzyjemnić klientowi doznania. Podczas zabiegu w tle leci relaksacyjna, często hawajska, muzyka. Masaż ten trwa od półtorej do około dwóch godzin.

Jakie korzyści przynosi masaż Lomi Lomi?
Masaż hawajski Lomi Lomi niesie ze sobą moc walorów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Przede wszystkim doskonale uspokaja, odpręża, pozwala zapomnieć o całym świecie i wszelkich dręczących sprawach, wyzwala wewnętrzną siłę, stabilizuje równowagę energetyczną i sprawia, że człowiek otwiera się na siebie i innych, zaczyna pozytywnie myśleć i działać.

Hawajski masaż Lomi Lomi poprawia krążenie oraz przebieg limfy, uelastycznia ciało, a w szczególności zastałe stawy, przyspiesza przemianę materii, a także proces spalania tkanki tłuszczowej.

Ten rodzaj masażu jest dobroczynny niemal dla każdego, zwłaszcza jednak jego korzyści docenią osoby zmagające się z lękami, stanami związanymi z depresją, niepokojem, przedłużającym się stresem, itp. Jest on także polecany osobom przepracowanym oraz cierpiącym na bóle pleców, głowy i dolegliwości reumatyczne. Taki zabieg korzystnie wpłynie także na osoby o obniżonej odporności fizycznej ale też psychicznej.

Do masowania masażysta używa całych dłoni, opuszków palców, nadgarstków, łokci, przedramion oraz barków. Służą mu one do m.in. głaskania, kołysania, obejmowania, okręcania, zginania i prostowania kończyn klienta. Ruchy masażysty są płynne, ciągłe, czułe i skomunikowane z energią masowanego.

Po masażu klient może spokojnie poleżeć przez jakiś czas, a nawet zasnąć. Zarówno przed, jak i po zabiegu powinien dużo pić, szczególnie mineralne